"Adana Şalgamı Neden Meşhur?"

Adana Şalgamı Neden Meşhur?

Adana’nın ve Çukurova bölgesinin en meşhur içeceklerinden biri olan Adana şalgamı, Türkiye genelinde de yoğun olarak tüketilen bir seçenek olarak öne çıkıyor. Marketlerde ve bakkallarda yaygın olarak satılan Adana şalgamını meşhur yapan etken ise sadece lezzetinde gizli değil. Şifalı olması, besleyici ve lezzetli olması gibi etkenlerin yanı sıra, sindirimi kolaylaştırması gibi etkenler de Adana şalgam suyunun meşhur olmasının nedenleri arasında yer alır. Bu konuya daha detaylı değinmemiz gerekirse Adana şalgamı aşağıda sıraladığımız nedenlerden dolayı meşhurdur diyebiliriz:

      Şifalı ve Sağlıklı Olması

      Adana şalgamı neden meşhur sorusuna öncelikli olarak şifalı ve sağlıklı yanıtını vermek doğru olacaktır. Şifalı olması ve yöre halkı tarafından 1001 derde deva diye tabir edilmesi kapsamında şalgam suyu büyük üne kavuşmuştur. Hızlı bir şekilde Adana’dan Türkiye’ye de yayılan şalgam suyunun yakın bir gelecekte Dünya çapında üne kavuşması da bekleniyor. Bu doğrultuda organik Şalgam suyu şifalı ve sağlıkı özelliklere sahip olmasından dolayı oldukça meşhur bir içecek olarak öne çıkar.

      Vitamin Deposu Olması

      Adana şalgam suyunun meşhur olmasındaki bir diğer önemli neden de vitamin deposu olmasıdır. Başta A, B ve C vitaminleri olmak üzere B12 vitaminine kadar birçok vitamini barındıran Şalgam suyu, düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sistemine, hazımsızlığa, bağışıklığı güçlendirmeye ve daha burada sıralamayacağımız yüzlerce şeye iyi geliyor. Aynı şekilde yüksek vitamin değerleri sayesinde meşhur Adana şalgamı, yaşlanmayı önleyici bir etkiye sahip içecekler arasında da yer alıyor. Bu bilgiler ışığında Adana şalgam suyunu düzenli tüketenlerin, daha sağlıklı ve daha uzun ömürlü bir yaşantı sürdüklerini söylemek doğru olacaktır.

      Besleyici Olması

      Adana şalgamı için bir diğer önemli başlık da bu içeceğin oldukça besleyici bir formülde olması. Adana şalgamı, metabolizmanın her ihtiyacına yanıt verecek besin değerlerine sahiptir. Özellikle ara öğünlerde tüketildiğinde tokluk hissi yaratır. Adana dürümü ya da diğer ana öğünlerle tüketildiğinde ise hazımsızlığı ortadan kaldırır. Daha kolay bir sindirim deneyimi vaat eder ve bağırsakların sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Şalgamın meşhur olmasındaki en önemli etkenlerden biri de budur.

      Kalori Yakıcı Özelliğe Sahip Olması

      Adana şalgamını meşhur eden etkenler arasındaki bir diğer önemli başlık da kalori yakıcı özelliği. Özellikle sporcular ve beslenme düzenine dikkat edenler tarafından yoğun olarak tercih edilen şalgam, kalorilerin yakılması sürecinde etkin bir rol oynar. Bu bilgiler düşünüldüğüne meşhur Adana  şalgamı yağ yakımı ve kalori yakımı için ideal bir içecek seçeneği olarak öne çıkar. Tüm bunların yanı sıra, Adana Şalgamı özellikle spor yapanlar tarafından kalori yakımını hızlandıracak bir içecek olarak da tercih edilebilir. 

      Adana Kebabı ile Bütünleşen Bir İçecek Olması

      Adana kebabı ile bütünleşen bir içecek olan şalgam suyu, özellikle dünyaca meşhur Türk kebabının vazgeçilmezlerinden biri olarak bilinir. Bu doğrultuda Kebabın dünya çapında yaygınlaşmasıyla Şalgam suyu da daha meşhur olmuştur. Öncelikli olarak Türkiye’de meşhur olan sonra Balkanlara, Balkanlardan tüm Avrupa’ya oradan da dünyaya yayılmıştır. Özellikle Türk nüfusun yoğun olarak yaşadığı Almanya’da şalgam suyu Almanlar tarafından bile sevilerek tüketilen bir içecek olarak öne çıkmaktadır.


      banner1